100 kotylionów na 100–lecie Niepodległej

Nauczyciele biblioteki szkolnej zapraszają naszych uczniów do wykonania biało-czerwonych kotylionów w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości w 1918 roku.

Przypomnijmy…Żołnierze w różnych mundurach na polach bitew, a dyplomaci na konferencjach międzynarodowych walczyli o miejsce dla odradzającej się ojczyzny.   5 listopada 1916 r. został wydany przez cesarzy Rzeszy i CK Austro-Węgier akt gwarantujący powstanie Królestwa Polskiego w nieokreślonych granicach. 14 stycznia 1917 r. rozpoczęła działalność Tymczasowa Rada Stanu, a 12 września tego samego roku rolę głowy państwa zaczęła pełnić Rada Regencyjna. 7 października 1918 r. Rada Regencyjna ogłosiła niepodległość Polski.

11 listopada 1918 roku jest datą podwójnie symboliczną. Tego dnia w 1918 roku Józef Piłsudski wysiadł z pociągu, wracając z więzienia, by przejąć władzę w Warszawie z rąk Rady Regencyjnej i został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich, i tego dnia zakończyła się wielka wojna na Zachodzie, kończąc epokę cesarzy po gigantycznym starciu ówczesnych potęg. 11 listopada 1918 r. triumf świętował też drugi twórca Niepodległej Roman Dmowski, teoretyk ruchu narodowego. Odradzająca się Polska, dzięki zabiegom Ignacego Jana Paderewskiego i Dmowskiego, stawiających na Ententę, nie znalazła się w obozie pokonanych. Rozpoczęła się mozolna i pełna chwały odbudowa Państwa. Przetrwało, scalone z trzech różnych systemów – rosyjskiego, austriackiego i niemieckiego, dwadzieścia lat.

Uczcijmy razem nasze Święto!

Czekamy na WAS w szkolnej bibliotece…