W niedzielę 27 stycznia w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Rumi odbyła się wyjątkowa uroczystość oficjalnego ogłoszenia dekretu Stolicy Apostolskiej, uznającego świętego Jana Bosko (Giovanni Melchiorre Bosco) patronem miasta. Mszy świętej z udziałem licznych mieszkańców, samorządowców powiatu wejherowskiego i uczniów (św. Jan Bosko szczególny charyzmat miał w wychowaniu młodzieży) przewodniczył ks. arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. W uroczystości brali udział też uczniowie naszej Szkoły z naszym logo.
Papieski dekret został podpisany na trzy miesiące przed Światowymi Dniami Młodzieży 4 października 2018 roku i przekazany metropolicie gdańskiemu, przez księdza arcybiskupa Salvatore Pennacchio, nuncjusza apostolskiego w Polsce. Za jego pośrednictwem akt ten trafił do rumskich samorządowców i do zgromadzenia salezjanów. Tym samym od publicznego ogłoszenia woli papieża Franciszka, wyrażonej przez pismo Kongregacji, święty Jan Bosko stał się oficjalnie duchowym opiekunem Rumi. 31 stycznia każdego roku we wszystkich rumskich instytucjach i kościołach będzie upamiętniany ten fakt.
W dziejach miasta nad Zagórską Strugą salezjanie są obecni od 1937 roku. To oni stworzyli w Rumi placówkę wychowawczą, która wpłynęła na kulturę i system wartości lokalnej społeczności. Natomiast obecnie prowadzą przedszkole, szkołę podstawową, gimnazjum oraz liceum, a także organizują typowe dla swej misji miejsca spotkań i modlitwy, czyli oratoria.
Nic dziwnego, że przy rumskim sanktuarium jest też sala sportowa. Świętego Jana Bosko, założyciela salezjanów, który swoje życie poświęcił na pracę i opiekę nad dziećmi i młodzieżą, mieszkańcy Rumi od lat darzą wyjątkowym szacunkiem oraz uznaniem.
Jego postać przypomniał metropolita gdański podkreślając, iż był on wspaniałym wychowawcą, osobą wyjątkowo skromną, w trudnych czasach. Z inicjatywy Rady Miasta i przy wsparciu społecznego komitetu Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przedłożyła Ojcu Świętemu Franciszkowi, zgodnie ze swoimi kompetencjami, prośbę o potwierdzenie patronatu.
– Z dniem 4 października 2018 roku papież Franciszek ustanowił św. Jana Bosko, prezbitera, patronem miasta Rumi, podnosząc liturgiczny obchód ku jego czci ze wspomnienia obowiązkowego do rangi uroczystości, która będzie obchodzona 31 stycznia każdego roku we wszystkich kościołach i kaplicach miasta Rumia – obwieścił metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.
– Salezjanie są obecni w Rumi ponad 80 lat. Prowadzimy tutaj szkoły, w których wychowujemy młodzież, tak jak wychowywał ją święty Jan Bosko – mówi rektor rumskiego sanktuarium ks. dr Janusz Sikora, nawiązując też do centrum salezjańskiego w Turynie, które promieniuje swoją działalnością na świat.
Ks. abp Sławoj Leszek Głódź, jak przystało na pierwszego biskupa polowego WP po 1945 r. przypomniał też inne miejsce i zdarzenie związane z dziełem salezjańskim. Tym miejscem był Poznań i cele więzienne w Dreźnie oraz data 24 sierpnia 1942 roku, godzina 20. Dla pięciu młodych ludzi, salezjańskich podopiecznych, z Poznania to koniec ich działań. Zostali oskarżeni o zdradę stanu i III Rzeszy ponieważ byli centralnymi postaciami w salezjańskim oratorium przy ul. Wronieckiej w Poznaniu i byli liderami katolickiej młodzieży. Paweł II 13 czerwca 1999 roku ogłosił tych pięciu młodych ludzi błogosławionymi Kościoła. Inny przykład salezjański: W lesie piaśnickim 24 października 1939 roku po przejściu więzienia w Wejherowie rozstrzelany został przez niemieckich oprawców nazistowskich salezjanin z Rumi ks. Ignacy Błażejewski vel Błażewski. To jedno z wielu świadectw trwałości salezjańskiego wychowania.
W rumskich niedzielnych uroczystościach uczestniczyli m.in. burmistrz miasta Michał Pasieczny, starosta wejherowska Gabriela Lisius, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego prof. Edmund Wittbrodt i poseł Jan Klawiter.
Byli też nauczyciele i uczniowie rumskich szkól w tym m.in. naszej Szkoły Podstawowej nr 8 noszącej wszak imię księdza Stanisława Ormińskiego, salezjanina ze zgromadzenia Jana Bosko. Ksiądz Stanisław Ormiński, salezjanin (salezjanie to członkowie Towarzystwa św. Franciszka Salezego, założonego w 1859 przez ks. Jana Bosko), prowadził swoją duszpasterską posługę m.in. w Rumi. Ten kapłan, dyrygent i kompozytor jest autorem melodii, dla większości z nas znanej pieśni, a być może jednej z najbardziej znanych melodii religijnych, czyli melodii „Apelu Jasnogórskiego”.