![IMG_3259](../../../../wp-content/uploads/2020/11/xIMG_3259-640x381.jpg.pagespeed.ic.BKtD3uw79r.jpg)
Kto Ty jesteś? Polak mały!”
Władysław Bełza
Kto ty jesteś?
Polak mały.
Jaki znak twój?
Orzeł biały.
Gdzie ty mieszkasz?
Między swymi.
W jakim kraju?
W polskiej ziemi.
Czym ta ziemia?
Mą ojczyzną.
Czym zdobyta?
Krwią i blizną.
Czy ją kochasz?
Kocham szczerze.
A w co wierzysz?
W Polskę wierzę.
Czym ty dla niej?
Wdzięczne dziecię.
Coś jej winien?
Oddać życie.
„Gawęda o miłości do ziemi ojczystej” Wisława Szymborska
Bez tej miłości można żyć,
mieć serce suche jak orzeszek,
malutki los naparstkiem pić
z dala od zgryzot i pocieszeń,
na własną miarę znać nadzieję,
w mroku kryjówkę sobie uwić,
o blasku próchna mówić „dnieje”,
o blasku słońca nic nie mówić.Jakiej miłości brakło im,
że są jak okno wypalone,
rozbite szkło, rozwiany dym,
jak drzewo z nagła powalone,
które za płytko wrosło w ziemię,
któremu wyrwał wiatr korzenie
i jeszcze żyje cząstkę czasu,
ale już traci swe zielenie
i już nie szumi w chórze lasu?Ziemio ojczysta, ziemio jasna,
nie będę powalonym drzewem.
Codziennie mocniej w ciebie wrastam
radością, smutkiem, dumą, gniewem.
Nie będę jak zerwana nić.
Odrzucam pusto brzmiące słowa.
Można nie kochać cię – i żyć,
ale nie można owocować.
11 listopada 2020 roku będziemy świętować radosną 102. rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę! Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości ze względu na sytuację pandemiczną będą nieco inne niż w latach ubiegłych.
Wspólne celebrowanie urodzin Niepodległej na stałe wpisało się w tradycje szkoły. Przyczynia się do pogłębiania wartości patriotycznych oraz szacunku i dumy z symboli narodowych. Wywieśmy tego dnia flagi. Niech będzie to znak naszej dumy i manifestacja patriotyzmu oraz szacunku dla wysiłku i ofiary naszych przodków w dziele odrodzenia państwa polskiego.
Uczniowie naszej szkoły podczas lekcji historii przypomnieli sobie ważne fakty historyczne towarzyszące odzyskaniu niepodległości przez Polskę po 123 latach niewoli i przygotowali okolicznościową dekorację. Przypomnieli sobie przy tym znaczenie takich wartości jak: patriotyzm, niepodległość i suwerenność.
11 listopada 1918 r. w Polsce trwało rozbrajanie okupantów. Przybyły dzień wcześniej z Magdeburga do stolicy Józef Piłsudski otrzymał z poręki Rady Regencyjnej, zwierzchnictwo nad armią.
Dzieci w czasie zajęć zapoznały się z prezentacją multimedialną, która poświęcona była Narodowemu Świętu Niepodległości. Obejrzały filmiki edukacyjne, dzięki którym utrwaliły informacje o marszałku Józefie Piłsudskim oraz innych ojcach Niepodległej. Wśród nich byli m.in. wódz Błękitnej Armii gen. Józef Haller, kompozytor i dyplomata Ignacy J. Paderewski i Roman Dmowski, który w politycznych kalkulacjach stawiał na Wielką Brytanię i Francję oraz kaszubscy działacze Antoni Abraham i Aleksander Majkowski.
Uczniowie przygotowali plakaty poświęcone Niepodległej Rzeczpospolitej, a najmłodsi pod kierunkiem swych nauczycieli wykonali dekorację na holu szkoły.
Zapraszamy też, wzorem lat wcześniejszych do włączenia się w akcję Niepodległa do Hymnu i zaśpiewania w samo południe Mazurka Dąbrowskiego. W tym roku proponujemy by śpiewać nasz hymn w domach, wraz z rodziną, współlokatorami, najbliższymi.
„Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”- Józef Piłsudski
Anita Kendziora