Europejskie Dni Ptaków. Naszych ptaków liczenie

W piątek 1 października br., w ramach obchodów Europejskich Dni Ptaków, uczniowie klas IIB i IVC oraz indywidualni młodzi przyrodnicy – reprezentanci klas VIIA i VIIB, brali udział w projekcie polegającym na rozpoznaniu gatunków ptaków występujących na naszym wybrzeżu oraz oszacowaniu ich liczebności.

Po wstępie i rozdzieleniu materiałów oraz zadań uczestnicy spotkania wyruszyli na spacer malowniczym brzegiem Zatoki Puckiej, z Pucka do Rzucewa, obserwując i licząc spotykane ptaki.

W sumie udało się zaobserwować 440 osobników należących do 11 różnych gatunków. Najliczniejsze okazały się łyski (150), tworzące jedno duże stado, kaczki krzyżówki (97) występujące w licznych niewielkich grupach oraz mewy śmieszki (68). Na kolejnych miejscach znalazły się gągoły (45), tracze nurogęsi (30) – na zdjęciu poniżej, kormorany (19), świstuny (17), łabędzie nieme (30), wrony siwe (6), kruki (3) i czaple (2). W czasie podróży do Pucka, z okien autokaru zaobserwowaliśmy też myszołowa.
Dla wielu uczestników było to pierwsze w życiu spotkanie z ornitologią terenową. Wrażenia, nauka i doświadczenia, które zdobyli uczniowie podczas „ptasiej” eskapady pozostaną im na długo pamięci.

Zajęcia zorganizowali: p. dr Piotr Kopciewicz i p. Agnieszka Erdmann.
Opiekunami byli: p. Katarzyna Kubler, p. Anna Rogowska oraz rodzice dzieci z klas IIB i IVC.
Gościem specjalnym była przyrodnik p. Barbara Lewińska, która wykonała piękne zdjęcia z naszego „ptakoliczenia” oraz nagrała krótkie filmiki. Zapraszamy do oglądania fotogalerii i filmiku.
Link do filmiku: