,Muzyka jest jak morze: stoimy na jednym brzegu i widzimy dal, ale drugiego brzegu dojrzeć niepodobna. Henryk Sienkiewicz
1 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzyki. W 1975 r. Yehudi Menuhin, ówczesny prezydent Międzynarodowej Rady Muzyki działającej przy UNESCO zainicjował to święto. Muzyk, wirtuoz skrzypiec Menuhin urodził się w1916 r. w Nowym Jorku. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku czterech lat. Publicznie zadebiutował w wieku 7 lat. Wielokrotnie odwiedzał Polskę, w której najchętniej koncertował w Poznaniu.
Z okazji tego święta odbywają się w naszym kraju liczne koncerty i wydarzenia kulturalne. Celem ich jest podkreślenie jak ważna jest to dziedzina sztuki.
Jak narodziła się muzyka? Muzyka towarzyszy człowiekowi od czasów prehistorycznych. Jedna z hipotez powstania muzyki zakłada, że wzięła ona swój początek z imitowania przez człowieka odgłosów przyrody: śpiewu ptaków, szumu drzew. Inna zakłada, że to ekspresyjna mowa ludzka: okrzyki towarzyszące emocjom, które mogły stać się początkiem prymitywnego śpiewu. Poglądów na temat początków muzyki jest wiele. Nie istnieje taka kultura, która nie miałaby własnej muzyki. Towarzyszy ona i wypełnia sale koncertowe, kina (jako ścieżka dźwiękowa, stanowiąc ważny element filmu), radio i telewizję. Sama też jest bohaterką filmów jak chociażby „Atlas chmur”.
Muzyka wypełnia przestrzeń wokół nas nieprzerwanie. Muzykalność drzemie w każdym z nas, czasem tylko trzeba odpowiedniego bodźca, żeby odkryć ją w sobie.
W naszej szkole, z inicjatywy nauczycielki muzyki p. Kamili Helak, świętu muzyki towarzyszyła piękna dekoracja na półpiętrze. Odbył się także konkurs muzyczny, w którym prawidłowo trzeba było odpowiedzieć na sześć pytań z dziedziny muzyki. Nagrodą dla uczniów była ocena celująca z tego przedmiotu.