33 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego. Na chór i organy…

Wyjątkowy i ważny ze względu na postać naszego patrona Festiwal odbywa się 21-23 października w Rumi w Sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych. Inspiracją do zorganizowania Festiwalu była postać pracującego przez 26 lat w Rumi, wybitnego muzyka i kompozytora, wielkiego patrioty, humanisty i wychowawcy młodzieży, salezjanina ks. Stanisława Ormińskiego.

Laureaci w 2020 r., chór żeński z Białegostoku. Grand Prix za wykonanie pieśni w języku kaszubskim

W ramach Festiwalu przeprowadzane są trzy konkursy: Konkurs Muzyki Organowej – dla młodych organistów do 27 roku życia, Konkurs Zespołów Chóralnych – w dwóch kategoriach oceniania (zespoły chóralne i zespoły kameralne) i Konkurs na najlepsze wykonanie pieśni religijnej w języku kaszubskim.

Festiwal daje możliwość porównania dorobku artystycznego chórów i organistów, jest płaszczyzną wymiany doświadczeń między uczestnikami w zakresie prezentowanych utworów, szczególnie ich interpretacji, jak również poprzez założenia regulaminowe, jest skutecznym promotorem muzyki kompozytorów polskich, co ma szczególne znaczenie w przypadku wykonawców zagranicznych.

Ważnym elementem Festiwalu są koncerty, odbywające się na zakończenie każdego dnia konkursu w wykonaniu wybitnych artystów i zespołów profesjonalnych.

Zespół Wojska Polskiego, koncert w 2019 r.

Festiwal organizuje Stowarzyszenie „Komitet Organizacyjny Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego”.

Ks. Stanisław Ormiński urodził się w 1911 r. w Porębie Górnej. W roku 1938 po ukończeniu studiów teologicznych rozpoczyna studia muzyczne w Państwowym Konserwatorium Muzycznym w Warszawie. Nasz patron ksiądz Ormiński, dyrygent i kompozytor, autor „Apelu Jasnogórskiego” ma w swoim życiorysie również kartę heroiczną – udział, jako kapelan szpitala na Powiślu, w Powstaniu Warszawskim.

21 października 2021 r. (czwartek) – I Etap Konkurs Muzyki Organowej. Rozpoczęcie festiwalu o godz. 9; o godz. 19 – koncert „Niebiańskie Instrumenty” w wykonaniu Tomasza Adama Nowaka (organy/Niemcy) i Carlosa Peña Montoyi (harfa/Kostaryka).

22 października 2021 r. (piątek) – II Etap Konkurs Muzyki Organowej, od godz. 13.30 – przesłuchania konkursowe; godz. 19.15 – koncert oratoryjny Maurice Durufle – Requiem op.9; wśród wykonawców  Anna Bernacka (mezzosopran), Jerzy Butryn (bas), Hanna Dys (organy) z towarzyszeniem Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego pod kierownictwem Marcina Tomczaka oraz Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Pawła Przytockiego

23 października 2021 r. (sobota) – Konkurs Zespołów Chóralnych i Konkurs na najlepsze wykonanie pieśni religijnej w języku kaszubskim (godz. 10.00-13.30); 12.00 – złożenie kwiatów przy popiersiu ks. Stanisława Ormińskiego na placu Sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych w Rumi z udziałem delegacji i pocztu sztandarowego Ósemki; 16.00- koncert w 110 rocznicę urodzin patrona Sp Nr 8 w Rumi i festiwalu; 18.00 – uroczysta msza święta; 19.00 – ogłoszenie wyników konkursu; 19.30 – koncert laureatów;