Pamiętamy o żołnierzach Polski Niepodległej

1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, wspomnienie bojowników o niepodległą Ojczyznę, żołnierzy niepodległościowego podziemia zbrojnego z lat 1944-56, wiernych złożonej przysiędze do końca.

Poczet sztandarowy i reprezentacja naszej szkoły uczestniczyła tego dnia w uroczystej, porannej mszy świętej w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Kościelnej w Rumi. Naszych uczniów nie mogło tam zabraknąć. Po raz kolejny była to też dobra okazja do prezentacji szkoły i jej sztandaru. Naszej delegacji przewodniczył p. Tadeusz Pepliński, trener, nauczyciel SP Nr 8.

Na ulicach Rumi z tej okazji powiewały biało-czerwone flagi, zorganizowano symboliczne obchody z udziałem przedstawicieli władz miasta, stowarzyszeń i organizacji sportowych.

Wśród młodych Polek i Polaków od dekady widać fenomen popularności Żołnierzy Wyklętych, nazywanych też Niezłomnymi. Na wojskowych cmentarzach, stadionach, na symbolicznych mogiłach, w dziesiątkach świątyń płoną znicze i świece pamięci. Popularny jest Bieg Tropem Wilczym. Nazwa biegu nawiązuje do wiersza Zbigniewa Herberta „Wilki”.

Ponieważ żyli prawem wilka
historia o nich głucho milczy
pozostał po nich w kopnym śniegu
żółtawy mocz i ten ślad wilczy

szybciej niż w plecy strzał zdradziecki
trafiła serce mściwa rozpacz
pili samogon jedli nędzę
tak się starali losom sprostać

już nie zostanie agronomem
,,Ciemny” a ,,Świt” – księgowym
„Marusia” – matką ,,Grom” – poetą
posiwia śnieg ich młode głowy

– Wbrew oczekiwaniom przy rozstrzygnięciu sprawy polskiej zwyciężyły nie zasady słuszności i zobowiązania międzynarodowe, lecz fakty dokonane i narzucone. Los Polaków nie będzie jednakowy. Jedni borykać się będą w kraju z okrutną rzeczywistością państwa policyjnego, inni zostaną w wolnym świecie, by stać się ustami niemych. Droga nasza jest trudna, lecz u jej kresu spełni się Polska naszych żarliwych pragnień, wolna i niepodległa – głosiła odezwa rządu RP w Londynie z 26 czerwca 1945 r.