Wielkanocne zwyczaje to część polskiej oraz europejskiej tradycji. Warto je poznawać i pielęgnować. One nie mogą zostać zapomniane. W Polsce i w wielu krajach europejskich do dziś praktykowane jest m.in. malowanie jajek na Święta Wielkanocne. Jest to jeden z tych zwyczajów, na który z radością czekają dzieci. Wywodzi się on z pradawnych wierzeń, gdzie jajko miało bardzo ważne znaczenie. Symbolizowało siły witalne i podobnie jak dzisiaj – początek nowego życia.
Obecnie zwyczaj ten coraz częściej łączony jest z zabawą polegającą na „polowaniu na jajka” – ang. Easter egg hunt. W Polsce „polowanie” na pisanki nie jest rozpowszechnione. Jednak w wielu krajach Europy jest to zabawa, bez której nie może obyć się żadna Wielkanoc. Warto wypróbować ją we własnym domu lub ogrodzie. W szkole wprowadziliśmy tę zabawę do edukacji językowej w kilku klasach: Ia, Ic, IIa, IIIb i IVc. Połączyliśmy ją z odpowiadaniem na proste pytania, które ukryte były wraz z pisankami oraz wykonywaniem śmiesznych zadań.
Wszystkie dzieci uczestniczące w lekcji były bardzo zadowolone i co ciekawe – chciały zachować dla siebie kolorowe jajka, które okazały się dla nich ważniejsze niż czekoladki czy cukierki. Od poniedziałku bawimy się dalej!
Z kolei uczniowie klasy Vb podczas lekcji języka kaszubskiego nie tylko poznawali tradycje związane z obchodzeniem Świąt Wielkiej Nocy na Kaszubach. Pod okiem nauczyciela wykonali także świąteczne pisanki ze wzorami kaszubskimi techniką decoupagu. Tak efektownie ozdobione jajka będą mogły z powodzeniem zaprezentować w wielkanocnym koszyku. Efekty pracy były niesamowite! Zajęcia poprowadziła p. Iwona Stenka.
Piotr Kopciewicz