Owad z… trąbą słonia

Kim lub czym jest ryjek? Do czego służy mu wydłużony na kształt trąby aparat gębowy? Jak wygląda larwa kornika i dlaczego pod liściem ukrył się piękny chrząszcz, którego przysmakiem są butwiejące liście, grzyby, igliwie, mech, kora drzew, a także… odchody zwierząt? Odpowiedzi na te oraz inne pytania udzielił nam pan leśniczy Witold z Leśnego Ogrodu Botanicznego „Marszewo.  Leśniczy opowiedział  nam wiele ciekawostek o życiu roślin i zwierząt mieszkających w lesie.

W przeszłości z obszarów leśnych pozyskiwano drewno, grzyby, zioła, owoce,  smołę drzewną i spalano drewno na węgiel drzewny.  Dzisiaj nadal  korzystamy z wielu  dobrodziejstw oferowanych przez las.

Uczniowie klasy Ib uważnie słuchali wyjaśnień udzielanych przez pracownika nadleśnictwa na powyższe pytania. Podczas spaceru  podziwiali  wygląd  lasu wiosną, rozpoznawali  warstwy lasu, nazywali  drzewa, krzewy i rośliny zielne. Widzieli  pracę mrówek i omówili budowę mrowiska,  rozpoznawali głosy ptaków i słuchali ich śpiewu. Wszystko, co nas otaczało, okazało się bardzo ciekawe.

Nie obyło się bez zabawy połączonej z elementami rywalizacji. Uczestnicy wycieczki zostali  podzieleni na 3-4 osobowe grupy. Zadaniem każdej z nich było przygotowanie szałasów i różnych wymyślonych elementów osiedla dla …. krasnoludków i małych, leśnych  stworzeń.

Głównym celem wycieczki było kształtowanie emocjonalnego stosunku do lasu i jego mieszkańców, a także zapoznanie z korzyściami jakie człowiek z niego czerpie.

Wycieczka była bardzo ciekawa i pouczająca. Pogoda nam dopisała. Był piękny, słoneczny poranek.

Anna Klepczyńska