Klub Integracji Społecznej wychodząc naprzeciw potrzebom osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, stwarza warunki do wzajemnego wsparcia, samoorganizowania się, działając tym samym na rzecz umożliwienia pełnoprawnego uczestnictwa w szeroko pojętym życiu społeczności lokalnej. Podejmując działania na rzecz środowiska lokalnego w 2016 roku zorganizowano:
- W styczniu zabawę karnawałową dla najmłodszych podopiecznych MOPS. Przy organizacji zabawy podjęto współpracę z pracownikami Domu Kultury w Rumi Janowo. Na zabawę zostało zaproszonych ponad 220 gości w wieku od 3 do 11 lat, z rodzin znajdujących się pod opieką MOPS.
- W czerwcu wycieczkę do Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Gdańsku z okazji dnia otwartego PORD, dla 30 uczestników.
- W lipcu odbyło się wyjście do kina dla uczestników oraz dzieci zajęć dodatkowych Szkoła dla rodziców na seans „Szajbus i Pingwiny” (udział wzięły 22 osoby).
- W sierpniu 61 najmłodszych podopiecznych ośrodka oraz dzieci uczestników projektu uczestniczyło w seansach filmowych „Epoki lodowcowej – Mocne Uderzenie” i ekranizacji kultowej powieści Astrid Lindgren z 1947 roku „Dzieci z Bullerbyn”.
- W okresie wakacyjnym we współpracy z Klubem Turystyki Rowerowej „SAMA RAMA” zorganizowano dwie wycieczki rowerowych dla dzieci i młodzieży ze środowisk zagrożonych niedostosowaniem społecznym:
- Dnia 15.05.2016 roku udział w I Pomorskim Pikniku Rowerowym PTTK Rumia 2016. W pikniku tym wzięło udział ośmioro dzieci zgłoszonych przez asystentów rodziny oraz pracowników socjalnych.
- Dnia 10.08.2016r. w rajdzie „Rowerowa Rumia” (trasa Rumia-Kazimierz-Rumia) w ramach akcji „Dzień bez samochodu” uczestniczyło 8 osób.
- Dnia 24 czerwca odbył się piknik rodzinny, na terenie zaadaptowanym na ogród przez wolontariuszy i pracowników MOPS. W imprezie wzięło udział 37 uczestników.
- Dnia 28.10.2016r. odbyło się uroczyste zakończenie tegorocznego sezonu rowerowego „Bąble”. Uroczystość miała miejsce w Zespole Szkół Ogólnokształcących Szkoły Podstawowej Nr 9. Wzięli w niej udział uczestnicy wycieczek organizowanych przez MOPS we współpracy z przewodnikiem turystyki kolarskiej Panem Romanem Łuczakiem. Na zakończenie zaproszono wszystkich tegorocznych uczestników wycieczek, dzieci z rodzicami, a także sponsorów, którzy wspomogli organizację wypraw. Podczas oficjalnej część spotkania zebrani otrzymali nagrody w postaci medali, dyplomów oraz drobnych upominków. Atrakcją podczas tego spotkania był pokaz młodego magika, i pokaz tańca towarzyskiego, które wzbudziły zachwyt i wielkie brawa. Dla umilenia uroczystości przygotowano poczęstunek w postaci owoców, słodkości i pizzy.
- W dniu 7 grudnia 2016 roku zorganizowano Spotkanie Mikołajkowe dla dzieci ze środowisk zagrożonych niedostosowaniem społecznym korzystających ze wsparcia MOPS i dla uczestników projektu „Klub Integracji Społecznej- W Poszukiwaniu Pracy” i ich otoczenia bezpośredniego. W sumie w spotkaniu wzięło udział 22 dzieci 7 rodziców. Całość została poprowadzona przez firmę „Margot”. Panie w przebraniu Elfów robiły z dziećmi bardzo ciekawe i oryginalne ozdoby świąteczne oraz piekły pierniczki. Mali uczestnicy wałkowali ciasto, wycinali foremkami kształty ciasteczek. Po ich upieczeniu dekorowali lukrem i kolorowymi ozdobami. Na spotkanie dzieci zostały zaproszone z rodzicami, którzy towarzyszyli dzieciom w działaniach. Każde dziecko po zakończeniu spotkania zabrało do domu własnoręcznie przygotowaną ozdobę świąteczną oraz porcję pachnących pierniczków.
- Poradnictwo pedagogiczne dla klientów MOPS, nie będących uczestnikami projektu. Poradnictwo pedagogiczne obejmuje szeroko rozumiane problemy funkcjonowania rodziny, w tym problemy wychowawcze w rodzinach naturalnych i zastępczych oraz trudności związane z edukacją szkolną i relacjami rówieśniczymi. W 2016 roku odbyło się 38 konsultacji pedagogicznych.
- W 2016 r. rozpoczęła się realizacja warsztatów „Szkoły dla rodziców” dla grupy 12 klientów Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rumi. Celem spotkań z rodzicami było zaoferowanie edukacji: poszerzenie wiedzy i umiejętności na temat skutecznych metod wychowawczych, przyczyniających się do polepszenia relacji rodzic – dziecko i zmniejszenia występowania niepożądanych zachowań w rodzinie.
- W okresie od maja do listopada 2016 r. Dział Reintegracji Społecznej i Zawodowej koordynował realizację Porozumienia Nr 9/2016 w sprawie organizacji prac społecznie użytecznych w ramach programu specjalnego „Stop Oddaleniu – 2016”. W toku realizacji do prac społecznie użytecznych skierowano 23 bezrobotnych z Rumi.