Dzień naszego Patrona

Nasz patron ksiądz Stanisław Ormiński miał wiele talentów. W ciągu siedemdziesięciu sześciu lat swojego ziemskiego pielgrzymowania, rozwinął zwłaszcza jeden z nich – talent muzyczny.  Jego twórczości zawdzięczamy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej w Rumi, nazwanym jego imieniem. Nasza Szkoła ma hymn, nawiązujący do jej Patrona.

Stanisław Ormiński urodził się 17 listopada 1911 r. w Porębie Górnej, w powiecie olkuskim. Rodzice byli rolnikami.  Przed wybuchem II wojny światowej w seminarium w Krakowie odbył studia filozoficzne, a następnie służył w sanktuarium w Różanymstoku na Podlasiu i w Warszawie. Jako uzdolniony muzycznie ksiądz podjął naukę w Państwowym Konserwatorium Muzycznym w Warszawie. Opiekował się chórem i orkiestrą 57. Warszawskiej Drużyny Harcerzy im. Adama Mickiewicza.

Po wybuchu wojny, pod niemiecką okupacją, ks. Stanisław zaangażował się w działalność konspiracyjną. Sprawował posługę w parafii Świętej Rodziny na Powiślu. W sierpniu 1944 roku w Powstaniu Warszawskim został kapelanem Grupy Bojowej AK Powiśle „Krybar”.

W seminarium w Kutnie (1954–1957) stworzył chór klerycki, który wykonywał bardzo ambitny repertuar. Tam właśnie w 1956 roku skomponował najbardziej znany utwór – melodię „Apelu Jasnogórskiego” do słów „Maryjo Królowo Polski, Jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam…”. Utwór zyskał niezwykłą popularność. Jest jedną z najbardziej znanych rodzimych pieśni religijnych, rozbrzmiewających każdego dnia o godz. 21 na Jasnej Górze i w innych miejscach.

Od roku 1961 ks. Stanisław Ormiński pracował w parafii NMP Wspomożenia Wiernych w Rumi. Z pasją pełnił służbę jako organista. Powadził przy parafii chór mieszany „Lira”, orkiestrę dętą, chór „Rumawia” i scholę. Z „Lirą” brał udział w wielu festiwalach i przeglądach. Pieśni w wykonaniu rumskiego chóru nadawało Polskie Radio. Ks. Ormiński opracował i wydał drukiem 18 tomów pieśni religijnych i świeckich dla zespołów chóralnych. Wyszły też trzy płyty w oparciu o opracowania ks. Ormińskiego, nagrane przez chór „Lira” pod jego batutą. Pamiątkowa tablica ku czci ks. Ormińskiego znajduje się w Kaplicy Cudownego Obrazu Maryi Królowej Polski na Jasnej Górze (na zdjęciu). W naszej szkole jest jego portret i sztandar.

W dniu naszego Patrona zorganizowany został turniej wiedzy o życiu i twórczości księdza Ormińskiego dla uczniów klas IV-VIII. Miał on atrakcyjną formę Koła Fortuny. Koordynowała turniej p. Izabela Miotke, katacheta. W jury zasiadla m.in. p. Urszula Klawiter, która przygotowała nową książkową publikację o ks. Ormińskim.

Na ten dzień podopieczni oddziałów wychowania przedszkolnego i iczniowie klas I-III przygotowali, pod kierunkiem nauczycieli, specjalną wystawę rysunkową na podstawie życia naszego Patrona.