Dzień Patrona w szkole i w przedszkolu

Nasze przedszkolaki zostały zapoznane z postacią patrona naszej szkoły ks. Stanisława Ormińskiego. Miały okazję dowiedzieć się kim był, gdzie żył i co ważnego uczynił i skomponował. Nauczyciele zorganizowali konkurs plastyczny pt. „Portret naszego Patrona”. Wszystkie grupy starannie i z   zaangażowaniem tworzyły małe dzieła. Wynik konkursu był jednogłośny! Wszystkie prace zasługują na pierwsze miejsce.

17 listopada br. społeczność Szkoły Podstawowej Nr 8 w Rumi wraz z dziećmi z oddziałów przedszkolnych obchodziły Dzień Patrona ks. Stanisława Ormińskiego. Ksiądz Ormiński wiele lat swego życia spędził w Rumi, gdzie pełnił posługę duszpasterską, a szczególną uwagę poświęcał muzyce religijnej i pracy z chórem. W Polsce ks. Ormiński znany jest przede wszystkim jako autor Apelu Jasnogórskiego, rozpowszechnionego od początku obchodów na Jasnej Górze 1000-lecia Państwa Polskiego (966-1956-1966) oraz wielu opracowań utworów chóralnych i instrumentalnych.

Podobne zajęcia miały miejsce w klasach I-III. Klasy odwiedzili uczniowie ze Szkolnego Koła Caritas, którzy pod okiem nauczycieli zapoznali dzieci z osobą patrona. Uczniowie z Caritas przygotowali dla dzieci zadania o zróżnicowanym poziomie trudności m.in. rysowanie portretu patrona szkoły, zagadki o ks. Stanisławie do rozwiązywania w grupach oraz quiz dotyczący życia i twórczości ks. Ormińskiego. Wszyscy uczestnicy lekcji zostali nagrodzeni cukierkami.

Uczniowie z klas IV-VIII rywalizowały podczas Turnieju Wiedzy o Patronie. Spotkanie rozpoczęła p. dyrektor Marzena Górska, która powitała wszystkich, by następnie przekazać głos gościowi – p. Urszuli Klawiter, autorce nowej książki o ks. Ormińskim. Pani Klawiter opowiedziała jak nieprzeciętną osobowością był nasz patron.

Następnie rozpoczęły się zmagania turniejowe, w których uczestniczyły czteroosobowe reprezentacje  klas IV-VIII. Każda drużyna na start otrzymała 200 pkt. Następnie liderzy grup losowali kategorie i zadania, po czym następowała licytacja. Każda drużyna brała udział w licytacji, a ta która zaproponowała największą ilość punktów przystępowała do wykonania zadania. Jeżeli drużyna wykonała poprawnie zadanie otrzymała wylicytowane punkty, a jeżeli popełniła błąd, ilość licytowanych punktów była odejmowana z puli punktów, które posiadała.

Rywalizacja była zagorzała, a zmaganiom towarzyszyły duże emocje. Po podsumowaniu punków zwyciężyła reprezentacja klasy VIIIb, która otrzymała nagrodę główną – vouchery na bilety do kina. Drugie miejsce zajęła klasa VIIIa, która otrzymała nagrody książkowe i ciekawe długopisy. Trzecia lokata przypadła drużynie z klasy IVc, która otrzymała jako nagrody książki z zdaniami logicznymi. Reszta otrzymała nagrody pocieszenia. Wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani słodyczami.

W organizację turnieju w sposób szczególny zaangażowali się uczniowie ze Szkolnego Koła Caritas. Był to miły i niezapomniany dzień.

Piotr Kopciewicz i Katarzyna Kubler